Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Ser z mleka koziego Kuchnia śródziemnomorska

Sery owcze, feta, haloumi

Nie ma prawdziwej greckiej uczty bez dań z serem. Ser może stanowić odrębną potrawę, może być tylko dodatkiem, jednak zawsze jest apetyczny, lekki i smakowity. Grecy wytwarzają go na wiele sposobów. Najbardziej popularna jest oczywiście sałatkowa feta, nie możemy zapominać także i o miękkim haloumi, elastycznym serku mizithra czy żółtym metsovone.

Feta doskonale znana jest na całym świecie. Stanowi sycący składnik sałatek, świetnie sprawdza się w roli dodatku do kanapek, tostów czy grzanek. Możemy podawać ją jako uzupełnienie zup oraz sosów lub jako osobną przekąskę stołową. Fetę wytwarza się z mleka owczego i koźlego. Zanim trawi na sklepowe półki odbywa „kąpiel wodną” w osolonej serwatce. Dzięki temu biały grecki serek zbyt szybko nie wysycha.

Haloumi to miękki, delikatny ser o białym kolorycie. Zawiera aromatyczną miętę i jest dość słony. Choć wielu znawców uważa, że ma rodowód egipski kojarzony jest głównie z Cyprem, gdzie przygotowuje się go już od tysięcy lat. Podstawą sera jest mleko owcze bądź kozie, zdarza się także, że haloumi wyrabia się z mleka krowiego. Najbardziej popularną formą podawania haloumi jest serek smażony na grillu. Ser ten doskonale komponuje się z pomidorami oraz kaparami.

Manouri wyrabia się z mleka owczego lub owczego i koziego. Jego rodzimym regionem jest centralna oraz północna Grecja. Manouri z reguły ma kształt owalu. Pośród greckiego nabiału wyróżnia go mała zawartość soli, dzięki temu polecany jest osobom na diecie. Bardzo często znajduje zastosowanie jako składnik deserów; dobrze smakuje między innymi z miodem czy pomarańczami.

Kaseri jest odmianą greckiego sera żółtego. Można wyrabiać go albo tylko z mleka owczego, albo z mieszanki mleka krowiego, owczego i koziego, albo z tandemu składającego się z mleka owczego oraz koziego. Bardzo szybko poddaje się działaniu temperatury między innymi dlatego warto podawać go w wersji zapiekanej bądź smażonej. Idealny do tradycyjnej musaki.

Graviera to kolejny rodzaj żółtego sera z Grecji. Ma intensywny, mocny, ostry posmak. Zyskuje go dzięki długiemu okresowi dojrzewania. Świetnie sprawdza się jako zakąska do win np. Cabernet Souvignion.

Kefalograviera podobnie jak kaseri i graviera jest serem żółtym. Jego charakterystyczną cechą jest duża ilość dziur. Ma wspaniały aromat i bardzo smakowity posmak. Stanowi bazę do dania saganaki.

Mizithra – podstawę tego sera stanowi niepasteryzowane mleko owcze bądź też owczo – kozie. Ma miękką strukturę, z czasem nabiera jednak „twardości”. Kiedy osiągnie dojrzałość możemy stosować go jako alternatywę parmezanu.